2024.11.25
Mesterséges intelligenciát használó robot segíti az orvosokat
Áttörés a térd- és csípőprotézis műtétekben: Mesterséges intelligenciát használó robot segíti az orvosokat.
A robotasszisztált protézis műtétek számos előnnyel járnak, hisz a robot az emberi észlelés határait messze meghaladó fizikai precizitást és tized milliméteres pontosságú látásmódot tesz lehetővé. Korábban az operáló orvos precizitásán múlt a beültetés kimenetele. Ezzel szemben a CORI tűpontos tervezésének és a kivitelezésben nyújtott szerepének köszönhetően csökken a szövődmények kialakulásának esélye és a páciensek egy jobban funkcionáló térdet vagy csípőt kaphatnak. A pontosabb műtéti kivitelezés hosszabb protézis élettartamot biztosít, így amennyiben szükséges, a cserére valószínűleg később kerül sor, mint a hagyományos beavatkozások esetében.
A Budapesti Mozgásszervi Magánklinika (BMM) és a Liv Duna Medical Center szakmai együttműködésének köszönhetően, Magyarországon egyedülálló módon, már elérhető a legújabb generációs ortopéd sebészeti robot, a CORI. Az amerikai Smith & Nephew által fejlesztett robot a Budapesti Mozgásszervi Magánklinikán már aktívan dolgozik. A mesterséges intelligencia és számítógépes navigáció támogatta robotikus rendszer lehetővé teszi a sebészek számára a korábbiaknál jelentősen precízebb, biztonságosabb protézis műtétek elvégzését.
A CORI műtét közben folyamatosan modellez, speciális szoftvere digitális térképet hoz létre a páciens anatómiai struktúráiról. Ezért az operációt megelőzően nincs szükség MR vagy CT vizsgálatra, hiszen valós időben ábrázolja az anatómiai képleteket. Az azonnali képalkotásnak köszönhetően lehetővé teszi, hogy a beavatkozás helyét és irányát a sebész az adott betegre optimalizáltan határozhassa meg, a hagyományos és kevésbé pontos műszerek használata nélkül.A robot egyedi szoftvere és kivételes tulajdonságai alkalmassá teszik a súlyos ízületi deformitással rendelkező páciensek operálását is. A betegek egyedi anatómiájához illeszkedő implantátum pozícionálással jelentősen csökkenthető a végtaghossz különbségek kialakulása is.
"A robotokkal végzett műtétek elsődleges célja a térd- és csípőprotézis beültetések sikerességi rátájának növelése és a nagyobb betegbiztonság elérése. A CORI robottal végzett protézis műtétek eredményeként nagyobb eséllyel lesznek teljesen panaszmentesek a betegek. Az alapos kivitelezésnek és a minimál invazív feltárásnak köszönhetően a környező szövetek kevésbé sérülnek, ami kisebb posztoperatív fájdalmat eredményez. Ennek következtében gyorsabb rehabilitáció várható, minimalizált szövődménnyel és jobb mozgásfunkciókkal. Hiszem, hogy a robotasszisztált műtétek új utakat nyitnak meg az ortopéd sebészet világában." - hangsúlyozza Dr. Bejek Zoltán PhD, egyetemi docens, az Ortopédiai Robotsebészeti Központ vezetője, aki közel 20 éve kutatja az orvostudomány ezen területét.
A CORI robotsebészeti rendszer 3D virtuális modellen mutatja az implantátum behelyezésének pontos paramétereit, illetve a műtét kimenetelét. A tervezésen túl a kivitelezésben is részt vesz, ugyanis marópisztolya segítségével történik a csontvégek előkészítése, ezáltal a protézis tökéletes pozícionálása.A robot a sebész felügyelete és jóváhagyása mellett végzi a tervezés során kialakított, elfogadott és ellenőrzött minimalizált csonteltávolítást. Így tökéletes segédként áll az operációt végző sebész szolgálatában, aki végig kontroll alatt tartja a folyamatot, bármikor felülírhatja és akár újratervezheti azt, tized milliméteres pontossággal.
"A CORI robot bevezetése egy régóta dédelgetett álmom megvalósulása. Az volt a célom, hogy Magyarországon is elérhetővé váljanak a legmodernebb sebészeti eljárások, amelyek a pácienseinknek gyorsabb felépülést és tartósabb eredményeket biztosítanak. Számomra elsődleges fontosságú, hogy minden beteg a lehető legmagasabb színvonalú ellátásban részesüljön, és ezt csak a legkorszerűbb technológiák alkalmazásával tudjuk garantálni. A CORI robot az ortopéd sebészet új dimenzióit nyitja meg, amely a páciensek számára nemcsak kevesebb fájdalmat, hanem gyorsabb rehabilitációt is jelent." tette hozzá Dr. Moravcsik Bence Balázs, ortopéd-traumatológus szakorvos, gerincgyógyász, a BMM ügyvezető igazgatója
A Budapesti Mozgásszervi Magánklinika (BMM) által alkalmazott CORI robot mesterséges intelligencia (AI) alapú technológiát használ. Folyamatosan fejlődik, tanul. Ennek lehetőségét az is biztosítja, hogy a világon jelenleg több, mint 1500 CORI van még szolgálatban. Ezek a robotok kapcsolatban állnak egy központi adatbázissal, amelyet több százezer műtét adatai elemzésére és feldolgozására hoztak létre. A beérkező műtéti adatok elemzései alapján, a mesterséges intelligencia adta lehetőségek kiaknázásával a rendszer folyamatosan fejlődik és tökéletesedik.
A robotasszisztált térd- és csípőprotézis műtét mellett tervben van a CORI váll protézis műtéteknél való alkalmazása is.
Forrás: abc24 media